Google’ın Chrome 42 versiyonu ile 2012’de desteklemeye başladığından bu yana web push bildirimleri, işletmelerin dijital pazarlama stratejilerinde önemli bir iletişim kanalı olarak rol aldı. Ziyaretçilerin e-posta, telefon numarası gibi kişisel iletişim bilgilerine ihtiyaç duymadan, web sitesi kapalı iken bile kullanıcılar ile iletişim imkanı sağlaması, web push kullanımının kısa sürede yaygınlaşmasını sağladı. Şimdi de Google, Chrome 80 versiyonu ile birlikte 2020 Şubat ayının başlarında, çoğu işletmenin web push stratejilerinde kullanıcı deneyimini önceliklendirmelerini gerektirecek önemli bir güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Bu ayın başlarında Google, “Bildirimler için Daha Sessiz İzin Ekranları” olarak bilinen bu yeni güncellemenin ilk görünümlerini içeren bir blog yazısı yayınladı. Bu yeni güncelleme, web’de gezinmeyi kullanıcılar için akıcı ve daha az rahatsız edici hale getirmeyi vaat ediyor.

Bu yeni güncellemenin amacı, kullanıcıların web’de gezinme deneyimini iyileştirmek ve bildirim izni isteklerinin sıkça görüntülenmesini azaltmak olarak özetlenebilir. Bu adımın arkasında yatan sebep ise, işletmelerin kullanıcıların web sitesi üzerindeki davranışlarını göz önünde bulundurup doğru anlarda izin istemek yerine, kullanıcı siteye gelir gelmez izin istemelerine karşı bir önlem olarak açıklanabilir.

Yeni Sessiz Bildirim İzin Ekranıları ile birlikte neler değişecek?

Bu güncellemenin web sitesi kullanıcılarınızı ve pazarlama çalışmalarınızı nasıl etkileyeceği sorusuna geçmeden önce, bu değişikliklerin ne olduğuna ve nasıl göründüğüne daha yakından bakalım. Tüm tarayıcılar benzer bir yönde ilerliyor gibi görünse de, bu blog yazısında özellikle Google Chrome ve Firefox’u ele alıyoruz.

Google Chrome

Güncellemeden önce:

Bir kullanıcı web sitenizi her ziyaret ettiğinde varsayılan bir bildirim izin ekranı görünür. Bu ekran ancak kullanıcı “İzin Ver” ya da “Engelle” butonlarını tıkladıktan sonra, veya izin ekranını kapatınca kaybolur. Kullanıcı “İzin ver” i tıklarsa, web sitenizin web push bildirim aboneleri arasına otomatik olarak katılır. “Engelle” yi tıklarsa, izin ekranı kaybolacak ve bir daha gösterilmeyecektir. Bildirimlere katılmak için kullanıcının tarayıcı adres çubuğundaki kilit simgesini tıklayıp “İzin Ver” i seçip, web sitesini yeniden yüklemesi gerekir.

Chrome Opt-in Before

Güncellemeden sonra:

Yeni sessiz izin ekranları güncellemesiyle, yeni bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde ve belirli kriterleri sağladığında (detaylar yazının devamında), varsayılan izin ekranı görüntülenmez. Bunun yerine, adres çubuğunun sağ köşesinde izin ekranına göre daha az göze çarpan bir ikon ile bildirimlerin varsayılan olarak engellendiği kullanıcıya bildirilir.

Quieter Permissions UI

Kaynak: Chrome Official Blog

Sessiz İzin Ekranı, hem masaüstü hem de mobil tarayıcıda yer alacaktır.

Mozilla Firefox

Benzer şekilde, Mozilla’nın Firefox 70 ve 72 güncellemeleri ile kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve web push‘u daha güvenilir bir iletişim kanalı haline getirmek için izin ekranlarında değişiklikler yapıldı.

Güncellemeden önce:

Bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ettiğinde varsayılan bildirim izin ekranı görünür. Bu ekran yalnızca “Bildirimlere İzin Ver” ya da “Şimdi Değil” butonlarına tıkladıktan sonra kaybolur. Kullanıcı kabul ederse, otomatik olarak web push bildirim aboneleri grubuna katılacaktır. Kullanıcı “Şimdi Değil” butonuna tıklarsa, web sitesine yaptığı bir sonraki ziyaretinde izin ekranı tekrar görüntülenir. Eğer bir daha görüntülenmesini istemiyorsa, “Asla” butonuna tıklamak için bir ‘açılır menü’ seçeneği de vardır. Kullanıcı “Asla” seçeneğini tıkladıktan sonra, izin ekranı bir daha görünmez.

 

Firefox Opt-in Before

Güncellemeden sonra:

Bu güncellemeden sonra, varsayılan izin ekranı otomatik olarak açılmayacaktır. Kullanıcılar, adres çubuğundaki simgeyi tıklayarak bildirimleri etkinleştirebilir. Bildirim simgesinin kendisi titreşir ve rahatsız etmeyecek bir şekilde kullanıcının dikkatini çeker. Ayrıca, “Şimdi Değil” butonu yeni izin ekranında “Hiçbir Zaman” olarak değişmiştir. Bu, bildirim almakla ilgilenmeyen kullanıcıların web sitesine yaptıkları ziyaretleri sırasında artık “Şimdi Değil” butonunu tıklamaları gerekmeyeceği anlamına gelir.

Mozilla Firefox Silent Permissions UI

Yeni Sessiz İzin Ekranlarını hangi kullanıcılar görecek?

Kullanıcılar yeni sessiz kullanıcı arayüzünü üç şekilde görebilir:

 1. Kullanıcı tarafından: Kullanıcılar, tarayıcı Ayarlar’ına giderek varsayılan olarak kapalı gelen Sessiz İzin Ekranlarını etkinleştirebilir ya da devre dışı bırakabilirler. Etkinleştirmek için, kullanıcının Ayarlar > Site Ayarları > Bildirimler bölümünde “Siteler bildirim göndermesini isteyebilir” i etkinleştirmesi ve “Sessiz mesajlaşmayı kullan” onay kutusunu işaretlemesi gerekir.
 2. Sürekli Olarak Bildirimleri Reddeden / Devre Dışı Bırakan Kullanıcılar için Varsayılan Etkinleştirme: Web sitesi bildirimlerini sıklıkla reddeden veya bildirimleri tamamen devre dışı bırakan kullanıcılar için Sessiz İzin Ekranları otomatik olarak etkinleştirilecektir.
 3. Düşük İzin Oranları Olan Web Siteleri için Varsayılan Etkinleştirme: Sessiz İzin Ekranları, çok düşük izin oranları olan web siteler için otomatik olarak etkinleştirilecektir. Web sitesi, bildirim izin isteği deneyimini iyileştirip izin oranlarını yükselttiğinde bu özellik devre dışı bırakılacaktır.

Bu Güncelleme Web Push pazarlama stratejim için ne anlama geliyor?

 1. Web Push İzin oranlarımın düşeceği anlamına mı geliyor?
  Muhtemelen, evet. İzin oranlarında bir düşüş gözlemleyebilirsiniz; ancak yeni Sessiz İzin Ekranları, öncesinde ekran görünür görünmez yapılan doğrudan engellemeleri azaltacağından ve yeni aboneler daha bilinçli olarak bildirimlere izin vereceklerinden, artık daha nitelikli müşteri adaylarına dönüşecekler.
 2. Bu mevcut web push kullanıcılarımı etkiler mi?
  Hayır. Mevcut abonelerinizi etkilemez. Zaten bildirimleri almayı seçen kullanıcılar, normal şekilde almaya devam eder.
 3. Etkileşim oranlarım etkilenecek mi?
  Evet. Yeni kullanıcılar daha nitelikli olacağından ve web siteniz ile daha çok etkileşime geçmek için istekli olacaklarından, etkileşim oranlarınız kademeli olarak artacaktır.

Sahip olabileceğiniz endişelerin aksine, bu değişikliğin genel pazarlama eforlarınıza çeşitli faydalar sağlayabileceğini düşünüyoruz.

 • Daha iyi kullanıcı deneyimi
 • Bildirim CTR’larında artış
 • İlk kez yapılan engellemelerde azalma
 • Artan kullanıcı etkileşimi

Bu değişime nasıl hazırlanmalısınız?

İşletmeler için bu değişiklikler üstüne temel çıkarımlardan biri, web push stratejilerini daha bağlamsal hale getirmektir. Bu, pazarlamacıların web push izin ekranlarının zamanlamasına ve kullanıcının site üzerindeki anlık davranışlarına uygunluğuna odaklanması gerektiği anlamına gelir. Biz Insider olarak, web push stratejinizi güçlendirmenizi sağlayacak birkaç akıllıca yöntemle bu değişikliğe uyum sağlamanıza yardımcı olmaya hazırız.

 1. Eylem Bazlı İzin Tetikleme: Tarayıcıların, sessiz izin ekranlarını sunmasının temel amacı daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak olduğundan, web sitenizin sessiz izin ekranları için otomatik etkinleştirilmesini önlemek çok önemlidir. Ürün satın alma, alışveriş sepetine ekleme, favoriler listesine ekleme gibi belirli kullanıcı eylemlerine dayalı kişiselleştirilmiş iki adımlı izin ekranlarını doğru zamanda tetikleyebilirsiniz. Bu, web siteniz ile etkileşime geçmeye daha meyilli kullanıcıların kayıt olmalarına yardımcı olacaktır.
 2. Zil ikonu: Zil ikonu, web sitenizde kullanıcılarınızın bildirim izinlerini yönetmelerine olanak sağlayan etkileşimli bir butondur. Kullanıcılar zil simgesini tıkladıktan sonra, kullanıcı ya da web sitesi için sessiz izin ekranı etkinlik durumuna göre varsayılan izin ekranını ve/veya adres çubuğundan nasıl izin verebilecekleri konusunda yönlendiren bir yardım ekranını tetiklerler.
  Bell Icon Opt-in Reminder
 3. İzin hatırlatıcı şablonu: Bazı kullanıcılar, yukarıda bahsedilen koşullara göre Sessiz İzin Ekranına otomatik olarak dahil edilebilir. Böyle bir durumda, kullanıcıların bildirim almak için nasıl yeniden kayıt olabileceklerini anlamaları biraz zaman alacaktır. Bir kullanıcıya bildirim alma konusunda rehberlik etmek için İzin Hatırlatma şablonumuzu kullanabilirsiniz. Bu şablon, izinleri ​​önceden engelleyen kullanıcılara tekrar hatırlatmak için kullanılabilir.
  Opt-in Reminder Template
 4. Doğrudan engellemeleri azaltmak için Gecikmeli İzin Ekranı: Çoğu kullanıcı, web sitesine gelir gelmez izin istendiğinde bildirimleri kalıcı olarak engeller veya devre dışı bırakır. Sessiz İzin Ekranları bu sorunu gidermek için oluşturulduğundan ve bu özellik kullanıcılar için sık engelleme davranışlarına göre ve web siteleri için düşük izin oranlarına göre otomatik olarak etkinleştirildiğinden, bunu yenmenin yalnızca bir yolu vardır — “kullanıcı deneyimini geliştirmek”.
  Delayed Opt-in
  İzin ekranını geciktirebilir ve kullanıcı web sitenizde “x” süre geçirdikten sonra tetikleyebilirsiniz. Bu, anında engellemeleri azaltmaya ve web sitenizin kullanıcı deneyimini artırmaya yardımcı olacaktır.
 5. İki-adımlı İzin Ekranı: Chrome iki-adımlı izin ekranlarını başından beri daha iyi bir kullanıcı deneyimi için tavsiye etmiştir. Bu yalnızca kullanıcıların deneyimini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların neden bildirimlere izin vermeleri gerektiği konusunda daha fazla bilgi sunar. Kullanıcı ilk ekrana izin verdiğinde, izin ekranını ve/veya izin yardım ekranını tetikleyebilirsiniz.

İzin İstemenin Yeni Hali: #QuieterIsBetter

Bu yeni güncellemeler web push izin oranlarınızı etkileyecek olsa bile bildirimleri engelleyen kullanıcı sayısındaki azalma ve etkin etkileşim oranındaki artış bu endişelerinizi telafi edecektir. Aslında bu gelişmeler; kampanya ya da içerik güncellemelerine ilişkin bildirimler almaya daha istekli olan, daha bilinçli ve sadık bir abone kitlesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Bu da dönüşüm oranlarınızın artmasını sağlayacaktır.

Insider’da web push kullanıcı sayınızı artırmak, kullanıcılarınızın site üzerindeki deneyimini geliştirmek üzere en iyi yolları sunmak için çalışıyoruz. Güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin.