Vestel Smart Recommender ile Nasıl Dönüşüm Oranını %312, Oturum Başına Geliri ise %303 Artırdı?

Download

Vestel Hakkında

1984 yılında kurulmuş olan Vestel, Türkiye’de dayanıklı tüketim malları sektöründe teknoloji devi olarak; tüketici elektroniği, beyaz eşya, küçük ev aletleri, dijital ürünler, mobil ürünler ve LED aydınlatma ürünlerinden oluşan geniş ürün gamını; 18’i yurtdışında olmak üzere toplam 28 şirketi ile; 156 ülkeye ihraç ederek, Türkiye ekonomisi için önemli bir güç oluşturmaktadır. 

Smart Recommender ile Kullanıcıyı Her Sayfada Özel Hissettirin

Tüketici elektroniği sektöründe, kullanıcıların %51’i ziyaret ettikleri ilk sayfadan bir ürün satın almadan çıkış yapıyor. Vestel, sitelerini ziyaret eden her kullanıcıya  özel ve değerli olduğunu hissettirerek kullanıcıların dönüşüm oranlarını artırmaya kararlıydı. 

Vestel bu amaç doğrultusunda 2020 vizyonunda, vestel.com.tr sitesini ziyaret eden Vestel ziyaretçilerine, kişiselleştirilmiş ürün önerileri sunmayı hedefledi.

Insider ekibi, her Vestel ziyaretçisine kişiselleştirilmiş öneriler sunarak dönüşüm oranını artırmak için, yapay zeka ve makine öğrenmesi temelli algoritmalar ile kullanıcıların ilgi skorlarını hesaplayan, kullanıcıların farklı kanallardaki davranışlarını birleştiren ve her ürün için farklı öneri algoritması kullanabilen Insider Smart Recommender ürününü çözüm olarak önerdi.

Tüketici Elektroniği Ziyaretçilerinizi Başka Sayfaya Kaybetmeden Dönüştürün

Vestel, 20 farklı algoritma seçeneği sunan Insider Smart Recommender ürününü hem masaüstü web hem de mobil web sayfalarında kullanarak yeni gelen kullanıcılar ve tekrar gelen kullanıcılar ile farklı iletişim stratejileri benimsedi.
Bu farklı iletişim stratejilerini anasayfa, kategori sayfası ve sepet sayfası gibi farklı kanallar için farklı kullanan Vestel, kullanıcıları sitede etkili bir biçimde yönlendirerek en kısa sürede tüm ürünlerinin keşfedilmesini sağladı.

Aynı kurgu için birden fazla strateji deneyerek Vestel için en iyi katkıyı sağlayan algoritmaları belirleyen Insider, yeni gelen kullanıcıları 5 farklı gruba bölerek aşağıdaki kategorileri gösterdi: 

  1. Gelir ve gelir/oturum’a katkısı en yüksek ürünler
  2. Son 1 hafta içerisinde görüntülenme ve satın alma oranı artan ürünler 
  3. En çok satın alınan ürünler
  4. En çok görüntülenen ürünler
  5. Kontrol grubu 

Bunun yanında, siteyi tekrar ziyaret eden kullanıcılara ise daha önceki ziyaretlerindeki tercihlerine ve alışkanlıklarına göre kişiselleştirilmiş önerilerde bulundu. Böylece televizyonunu yenilemek isteyen Ümit Bey, en çok satın alınan ürünler kurgusunda televizyon seçenekleri görüntülerken; kızının çeyizi için buzdolabı bakan Ayşe Hanım, aynı kurguda buzdolabı seçeneklerini görüntüleyebildi.

Vestel Insider Smart Recommender ile Dönüşüm Oranını %312, Oturum Başına Geliri 303% Artırdı

Insider Smart Recommender Kurgusu’na tıklayan kullanıcıların dönüşüm oranı ve oturum başına getirdikleri gelir, kurguyu görmeyen kontrol grubuna kıyasla sırasıyla 312% ve 303% arttı.

Masaüstü Web

Ana sayfada en çok görüntülenen ürünler kurgusunun tıklama sonuçlarına göre;
Dönüşüm oranında %205 artış, oturum başına gelirde ise %233 artış gözlemlendi.

Anasayfa en çok satan ürünler kurgusu sonuçlarına göre ise dönüşüm oranında %204 artış, oturum başına gelirde ise %211 artış gözlemlendi.

Mobil Web

Anasayfa en çok satan ürünler kurgusunun tıklama sonuçlarına göre; dönüşüm oranında %313, oturum başına gelirde ise %257 artış gözlemlendi.

Anasayfa gelir ve gelir/oturum’a katkısı en yüksek olan ürünler kurgusunun tıklama sonuçlarına göre ise dönüşüm oranında %289, oturum başına gelirde ise %200 artış gözlemlendi.

“Insider Smart Recommender, kısa sürede kullandığımız yıldız ürünlerden biri haline geldi. Smart Recommender’ın ziyaretçilere sunduğu kişiselleştirilmiş öneriler ile doğru ürünleri doğru strateji ile hedef kullanıcılara ulaştırıp, gün sonunda hem kullanıcı memnuniyetine ulaştık, hem de dönüşüm oranını artırarak kısa sürede ekstra gelir artışı elde ettik. Dönüşüm oranımız %312 artarken; oturum başına gelirimiz 303% arttı. 2020 vizyonumuz olan kullanıcı yolculuğunu özel hale getirme hedefimize Insider sayesinde bir adım daha yakınız.”

Osman Badur, 
Digital Service & Business Development, Marketing Manager